Home Kozí plemena

PLEMENA KOZ

Největší skupinou plemen koz v Evropě jsou DOJNÁ PLEMENA. Na ostatních kontinentech se také chovají, ale ne v takové míře. Mezi hlavní dojná plemena patří například Koza sánská, Koza toggenburská, Koza kamziční, Koza německá strakatá ušlechtilá, Koza bílá krátkostrstá, Koza hnědá krátkosrstá, Francouzská alpská, Koza maltézská, Granada, Koza anglonúbijská a další.
Další skupinou (ve světě nejvíce rozšířenou) jsou MASNÁ PLEMENA. U nás byla dosud téměř neznámá, ale v poslední době se o ně chovatelé také začínají zajímat. Masná plemena koz mají v Evropě velký předpoklad pro rozšíření, a to hlavně při extenzivním chovu při společné pastvě s ovcemi, skotem i koňmi při údržbě krajiny, neboť řízenou pastvou lze velmi efektivně využít i jinak nedostupné plochy. Mezi hlavní masná plemena patří například Koza búrská, Nera verzasca, Walliserská černokrká, Koza sahelská, Koza kamerunská zakrslá a další.
V poslední době se zvyšuje zájem evropských chovatelů i o SRSTNATÁ PLEMENA. Srst koz je oproti vlně ovcí vysoko ceněna. Srstnatá plemena koz pocházejí hlavně ze středního a Dálného východu, kde je výrazně kontinentální klima. Množství vodních srážek tam nedosahuje ani 400 mm a relativní vlhkost vzduchu je také nízká. Naše klima působí negativně na zdravotní stav zvířat a následně pak i na kvalitu srsti. Mezi hlavní srstnatá plemena patří Koza angorská, Koza kašmírská, Koza mongolská, Koza tibetská a další.
Na naší farmě chováme plemena Koza bílá krátkosrstá, Koza hnědá krátkosrstá a jako zajímavost chováme 4 kozy Búrské.
Koza bílá krátkosrstá patří mezi česká domácí plemena. Hmotnost kozlů dosahuje 70-90 kg, koz 50-70 kg. Výška v kohoutku kozlů je 75-85 cm, koz 70-80 cm. Zbarvení je bílé, srst krátká a bez výskytu pigmentu. Koza bílá krátkosrstá je hlavní uznané plemeno s mléčnou užitkovostí v České republice. Kozy jsou odolné, vysoce plodné, minimální dojivost na druhé a další laktaci je 750 kg mléka (2,5 kg za den) o tučnosti 3%.
Koza hnědá krátkosrstá patří rovněž mezi naše domácí plemena. Nejvíce chovů je v pohraničních oblastech, jejichž podmínkám je dobře přizpůsobeno. Kozy tohoto plemene jsou menší, výška v kohoutku kozlů dosahuje 70-80 cm, koz 65-75 cm. Hmotnost kozlů je 60-80 kg, koz 45-50 kg. Zbarvení je hnědé s různými odstíny. Mulec je černý, uši hnědé s černým lemem, vnitřní strana uší je černá. Po délce hřbetu se táhne černý ohraničený pruh, který začíná trojúhelníkem za ušima a končí na kořeni ocasu. Minimální dojivost na druhé a další laktaci je 650 kg mléka (2,2 kg za den) o tučnosti 3%.
Búrská koza byla vyšlechtěna evropskými usedlíky v jižní Africe z místní bantuské kozy, kterou chovají všechny bantuské kmeny v Malawi, Zambii, Zimbabwe a Botswaně. Dalším křížením s evropskými a indickými kozami vznikly tři formy nezušlechtěné kozy búrské a zušlechtěná búrská koza. Do Evropy byla dovezena zušlechtěná búrská koza a používá se ke křížení s místními evropskými plemeny za účelem zvýšení masné produkce. Do České republiky byla dovezena v roce 1988 skupina 5 koz a 2 plemenných kozlů. Jejich chov se v našich podmínkách ověřoval a nyní se úspěšně rozšiřuje. Zušlechtěná búrská koza je výsledkem pečlivé mnohaleté chovatelské práce. Srst je krátká, bílé barvy s červenou nebo hnědou hlavou a krkem. Profil hlavy je vypouklý, uši jsou dlouhé a široké. Obě pohlaví mají rohy směřující dozadu a do stran. Plemeno vyniká kombinovanou užitkovostí mléčnou, masnou a produkcí kvalitních kůží. Průměrná dojivost se udává 1,2-1,8 kg mléka za den. Z hlediska masné užitkovosti má búrské plemeno nejlepší kvalitu masa.